درخشش زنان در آزمون کرونا

همدان تا ملایر، نهاوند و تویسرکان، در هر نقطه ایران زمین زنان همیشه خوش درخشیده‌اند، فرقی نمی‌کند هشت سال دفاع مقدس یا مقابله با ویروس کرونا، هرگاه قدم پیش نهادند، پیروز میدان شدند و امروز نیز کرونا را به اسارت خود درآورده‌اند.

درخشش زنان در آزمون کرونا

همدان- ایرنا- همدان تا ملایر، نهاوند و تویسرکان، در هر نقطه ایران زمین زنان همیشه خوش درخشیده‌اند، فرقی نمی‌کند هشت سال دفاع مقدس یا مقابله با ویروس کرونا، هرگاه قدم پیش نهادند، پیروز میدان شدند و امروز نیز کرونا را به اسارت خود درآورده‌اند.

بدون شک زنان این خطه از کشورمان در استان همدان، الگوی موفقی در مبارزه با کرونا هستند و با قدرت تصمیم‌گیریِ خردمندانه و فداکاری خستگی‌ناپذیرشان بار دیگر بر بلندای مسوولیت‌پذیری تکیه زدند و با قرار گرفتن در هر پست و مسوولیتی در شرایط کرونا، بحران را به خوبی مدیریت کردند، آنچه از ابتدای مهار کرونا نقش زنان همدانی، ملایری و دیگر نقاط این استان را مشخص کرد، نقش راهبردی آنها و حضور پررنگی بود که جدای از جنس و موقعیت اجتماعی، در آن خودنمایی کردند.

روایت زنانی که در این شرایط علاوه بر مدیریت خانه و خانواده و ایفا کردن نقش رنگارنگ مادر و همسری پرانگیزه، با روحیه‌ای مثبت که خانه را به امن‌ترین جای ممکن تبدیل کرده، روایتی پس شیرین و ماندگار است و نقش‌شان را در حتی به عنوان پزشک و پرستار نیز به خوبی بازی می‌کنند و در هر موقعیتی که قرار گرفتند، مفید و موثر نقش‌آفرینی کرده‌اند.

اصلا کرونا که آمد مسوولیت و نقش زنان شهرم ملایر چندین برابر شد، نظافت، آموزش، معلم مجازی، مدیریت بحران در داخل و خارج از منزل، برنامه‌ریزی برای سلامت اعضای خانه و قرار گرفتن در خط مقدم تولید ماسک و دیگر اقلام بهداشتی؛ گویی اکنون نیز در جبهه‌های نبرد برای نجات جان همنوع خود با دوخت و دوزشان پایگاهی دیگر برپا کردند، انگار وقت جهادی دیگر فرا رسیده است.

اینجا انگار نام زنان ملایر با جهاد و همدلی گره خورده و در سنگر جهاد علیه کرونا هنر خود را در میان انبوهی از پارچه، کِش و سیم به رُخ می‌کشند، زهرا خود فوت و فن خیاطی را خوب بلد است و در کنار دیگر هم سن و سالان خود، دختران همان شیرزنانی هستند که شیرمردان بزرگی را در پشت سنگرهای هشت سال دفاع مقدس پشتیبانی کردند.

کارگاه تولید ماسک

نذر ماسک و اقلام بهداشتی 

زهرا لابلای فعالیت‌های اجتماعی‌اش و کمک به مهار کرونا، می‌گوید: تا پارسال همزمان با ماه رجب و شعبان و عید مبعث و ماه مبارک رمضان نذری‌هایی همچون گوشت قربانی، شکلات، پنیر و سبزی و شُله‌زرد و از این دست نذری‌ها می‌دادم، اما حالا با تاخت و تاز کرونا و تهدید سلامت مردم، نذرم را به ماسک و اقلام بهداشتی تغییر داده‌ام، او نذر کرده برای کادر درمان بیمارستان شهر ماسک و اقلام بهداشتی تهیه کند تا سهمی در مهار کرونا داشته باشد.

یکی از بانوان کارمند ملایری که به دلیل شیوع ویروس کرونا با دورکاری در منزل همچنان مشغول فعالیت است، نقش خود را اینگونه تشریح می‌کند: آموزش شستن دست‌ها و رعایت لحظه به لحظه نکات بهداشتی و ضدعفونی وسایل مورد استفاده اعضای خانه به ویژه کودکانم برنامه روزانه‌ام شده، در کنار اینها باید به آنها دست ندادن و در آغوش نگرفتن حتی عزیزان‌شان را نیز متذکر شوم.

زهره محمودی ادامه می‌دهد: کنترل و سرگرم کردن ۲ فرزند در منزل و در کنار آن رسیدگی به امور خانواده و کارهای اداری با وجود اینکه سخت است، اما با یک برنامه‌ریزی درست تا حدودی از عهده این کار خوب برآمده‌ام.

این گوشه‌ای از مجاهدت بانوانی است که خلاف رسم مهمان‌نوازی همیشگی‌شان، تلاش کردند کرونا را پشت دَر بگذارند و هر آنچه هنر از انگشت‌ دستشان می‌بارید، خرج کردند تا بلکه این مهمان ناخوانده را پس بزنند.

کرونا در اِسارت بانوان

به گفته آنان در مدت کلنجار رفتن با کرونا، نبود ماسک و اقلام بهداشتی، دلهره نیز بخشی از لحظه‌های زندگی‌شان شده بود، اما زنان شهرم در شرایط سخت قوی‌اند و به جای استرس و غُر و لُند، تصمیم گرفتند با تهیه ماسک در منزل ابتکار به خرج دهند و علاوه بر تامین ماسک مورد نیاز خانواده، نیاز تعداد بیشتری از خانواده‌ها را نیز تامین کنند، هم حس نوع‌دوستی و هم سرگرمی برای روزهای خانه‌نشینی بود.

مریم فاطمی یکی دیگر از بانوان همدانی است که در رشته روانشناسی مشغول به تحصیل است و معتقد است: زنان در این برهه حساس نقش اصلی را بازی می‌کنند و با حس خوبی که با دوری از ترس و نگرانی به خودشان می‌دهند، ایمان و باورهای توحیدی خود را تقویت می‌کنند.

وی می‌افزاید: انسان وقتی همه قدرت‌ها را متعلق به خدا می‌داند، با اتکا به این قدرت لایتناهی آرام شده و به یک حس خوب می‌رسد و این حس خوب اتفاق‌های خوبی را نیز برای آنها رقم می‌زند.

این بانوی روانشناس می‌گوید: با این حس خوب و انرژی مثبت، بدون شک فرزندان و همسران نیز سیراب می‌شوند و همچون نور در دل تاریکی‌های ترس و نگرانی، از انواع خطرهایی که هر روز ما را تهدید می‌کند، می‌تابند و گرما می‌بخشند.

یک روانشناس: انسان وقتی همه قدرت‌ها را متعلق به خدا می‌داند، با اتکا به این قدرت لایتناهی آرام شده و به یک حس خوب می‌رسد و این حس خوب اتفاق‌های خوبی را نیز برای آنها رقم می‌زند.

فاطمی بیان می‌کند: با این حس خوب بانوان به دنبال ایجاد لحظه‌های زیبا در منزل و محیطی آرام در کنار اعضای خانواده هستند تا از این مرحله زندگی نیز به سلامت عبور کنند و سپس با مرور خاطرات این دوران، لبخند رضایت و شادی بر لب بیاورند.

وی در عین حال زنان را همواره سکان‌داران احساس و سلامتی خانواده می‌داند که باید قدر خود را بدانند.

زنان؛ خالص صحنه‌های ناب جهادی

زنان این خطه کم صحنه‌های ناب خلق نکرده‌اند، صحنه‌ای ناب که از بین صدها گروه جهادی مردمی فعال در مبارزه با کرونا، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در نیمه شعبان، از گروه جهادی بانوان نهاوندی یاد کردند و این آوازه زنان دیار الوند بود که بر بلندای ایران زمین نشست.

همچون نقاط دیگر کشور بسیج همگانی برای مهار ویروس کرونا در جای جای استان همدان به راه افتاده بود و به گفته مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان، بانوان این استان همیشه در مسایل اجتماعی قوی وارد شده‌اند و امروز برای مقابله با کرونا در خط مقدم تولید اقلام بهداشتی همچون ماسک قرار گرفته‌اند.

ربیعه علی‌محمدی پیشتر در گفتگوی خبری اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد پوشاک بیمارستانی و ماسک مورد نیاز استان برای مقابله با کرونا توسط بانوان تولید می‌شود.

به اعتقاد وی آنگاه که بحث معیارهای شخصی به میان می‌آید، مردم ما به ویژه زنان با جهاد هر آنچه داشتند، به میدان آوردند.

علی محمدی مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری همدان

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان می‌افزاید: دفتر امور بانوان استانداری همدان طرحی برای دوران پس از کرونا ارایه داده که در این طرح هر خانه یک تولیدی باشد.

علی‌محمدی با تاکید بر اینکه از این پس باید به سمت مشاغل خانگی برویم اظهار می‌دارد: باید همه اعضای خانواده یک مهارت را یاد بگیرند و با یکدیگر کار کنند و فرهنگ کار در خانواده‌ها نهادینه شود که زنان ما در این زمینه موفق عمل کرده‌اند.

هر خانه یک تولیدی شود

وی ادامه می‌دهد: اگر هر خانه یک تولیدی شود، از هزینه‌های سربار صرفه‌جویی شده و زنان زیادی مشغول به کار می‌شوند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری همدان از صاحبان کار و تولید استان درخواست می‌کند: در صورتی که محصولات‌شان امکان مونتاژ در خانه را دارد، یک محله را به عنوان آزمونه انتخاب کرده و تولید در منزل انجام شود تا بسیاری از هزینه‌های جانبی تولید کاسته شود.

 همیشه زنان در فعالیت‌های اجتماعی رتبه نخست را دارند و این امر به علت حس نوع‌دوستی و حمایتی است که در خلقت زنان نهادینه شده و به همین دلیل در مسایل اجتماعی، زنان قوی‌تر وارد می‌شوند.

علی‌محمدی می‌گوید: اگر کار در خانه قوی‌تر شود، اقتصاد قوی‌تر و بسیاری مشکلات زیست‌محیطی و آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود.

وی تاکید می‌کند: همیشه زنان در فعالیت‌های اجتماعی رتبه نخست را دارند و این امر به علت حس نوع‌دوستی و حمایتی است که در خلقت زنان نهادینه شده و به همین دلیل در مسایل اجتماعی، زنان قوی‌تر وارد می‌شوند.

اما در آن سوی همدان در جنوبی‌ترین شهر استان، زنان ملایری پا به پای مردان بلکه بیشتر از آنان در خط مقدم مقابله با کرونا یکه‌تازی می‌کنند و با مشارکتی مضاعف در تولید ماسک و اقلام بهداشتی، روزهای متفاوتی را سپری و به طور قطع می‌توانند سهم بیشتری از مردان در این عرصه از خود نشان دهند.

فراهانی مشاور امور بانوان فرمانداری ملایر

بانوان ملایری ۸۰۰ هزار ماسک تولید کردند

تولید ۸۰۰ هزار انواع ماسک از زمان شیوع ویروس کرونا در ملایر نمونه بارز زنان کوشا و فداکاری است که به درستی توانایی و مسوولیت‌پذیری خود در مواقع بحرانی نمایان کردند.

مشاور امور بانوان فرمانداری ویژه ملایر در این باره به خبرنگار ایرنا می‌گوید: از زمان شیوع ویروس کرونا ۲۱۰ نفر از بانوان این شهرستان در خط مقدم تولید ماسک قرار گرفتند و ۸۰۰ هزار عدد ماسک تولید کردند.

زهرا فراهانی بیان می‌کند: در این مدت یک‌هزار و ۵۰۰ دست گان پزشکی با فعالیت ۱۴ نفر از بانوان ملایری تولید و در اختیار کادر درمان قرار گرفت.

وی ادامه می‌دهد: با فعالیت ۶۵۲ نفر از بانوان ملایری ۱۵۷ هزار و ۷۵۲ بسته اقلام بهداشتی تهیه و بین نیازمندان و اقشار مختلف توزیع شد.

مشاور امور بانوان فرمانداری ویژه ملایر می‌گوید: در راستای حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده و نیازمند، با فعالیت ۲۵۰ نفر از بانوان، پنج هزار و ۴۱۴ بسته معیشتی تهیه و بین نیازمندان توزیع شد.

انجام ۲ هزار و ۷۶۴ مورد انواع فعالیت در حوزه پیشگیری، کنترل و مقابله با کرونا توسط ۸۵ نفر از بانوان و ۱۷۷ هزار و ۵۶۲ مورد فعالیت‌های آموزشی در این حوزه با حضور ۴۳۰ تن از بانوان از دیگر اقدامات در مهار کرونا بود که فراهانی به آنها اشاره کرد.

وی می‌افزاید: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ نفر از بانوان ملایری از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون در خط مقدم تولید و انجام فعالیت‌های مقابله با کرونا قرار دارند و این نشان از پیشتازی آنان در مواقع بحران است.

کارگاه تولید ماسک

نقش انکارناپذیر بانوان در تحقق جهش تولید

مشاور امور بانوان فرمانداری ویژه ملایر با اشاره به نقش بسزای بانوان در عرصه‌های مختلف بر این باور است که بانوان این شهرستان در طول چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، ثابت کردند که توانایی حضور در تمامی عرصه‌های مختلفی همچون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و ورزشی را دارند و در تمامی عرصه‌ها خوش درخشیدند.

فراهانی: با توجه به افزایش تقاضاها برای ماسک و اقلام بهداشتی، یک جهش خوبی در تولید توسط بانوان این شهرستان رقم زده شد و این نشان از این دارد که بانوان ملایری در تحقق شعار امسال و جهش تولید آمادگی و ظرفیت لازم را دارند.

فراهانی تاکید می‌کند: شیوع ویروس کرونا نیز آزمون دیگری برای بانوان ملایر بود که در این عرصه نیز با مدیریت خوب موفق عمل کردند.

وی با اشاره به افزایش تقاضاها برای ماسک و اقلام بهداشتی، اظهار داشت: یک جهش خوبی در تولید توسط بانوان این شهرستان رقم زده شد و این نشان از این دارد که بانوان ملایری در تحقق شعار امسال و جهش تولید آمادگی و ظرفیت لازم را دارند.

مشاور امور بانوان فرمانداری ویژه ملایر بانوان را در خط مقدم مبارزه با کرونا می‌داند و می‌گوید: مدیریت منزل در درجه اول در اختیار بانوان در شهر و روستا است و در سطح جامعه نیز با حضور در کارگاه‌های تولید ماسک، گان و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و معشیتی حضور و نقش پررنگی دارند.

فراهانی همچنین با چشمگیر دانستن حضور فعال بانوان ملایری در بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده زنان ملایری حضور گسترده‌تری در فعالیت‌هایی همچون تولید فرش، صنایع دستی، انگور و مشتقات آن نسبت به مردان دارند و این عاملی مهم در تحقق جهش تولید است.

وی در عین حال نقش موثر بانوان ملایری را در افزایش هر چه بیشتر رونق تولید و اقتصاد این شهرستان را انکارناپذیر دانست.

بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ جمعیت بانوان شهرستان ملایر ۱۴۳ هزار و ۴۸۶ نفر است که با وجود جمعیتی ۳۰۰ هزار نفری این شهرستان، نیمی از جمعیت ملایر را بانوان تشکیل می‌دهند.

طبق اعلام دکتر جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت و درمان، با شناسایی یک هزار و ۶۸۰ مورد جدید از روز گذشته تا امروز ۱۷ اردیبهشت، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به ۱۰۱ هزار و ۶۵۰ نفر رسید که متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان به ۶ هزار و ۴۱۸ نفر رسید.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :